Gastrolog – czym się zajmuje i kiedy warto umówić się na wizytę

Gastrologia to bardzo szczególny odłam medycyny, który zajmuje się leczeniem i zapobieganiem szeregu nie dolegliwości i chorób. Gastrolog to lekarz, który szczególnie skupia się na układzie pokarmowym i jego ogólnym stanie. Układ pokarmowy to nic innego jak żołądek, jelita, wątroba, trzustka i drogi żółciowe.

Gastroenterologia to obszar, który leczy więc wszelkie choroby, mające swoje źródło w nieodpowiednim odżywianiu. Z konsultacji z gastrologiem korzysta obecnie bardzo wiele osób. Spowodowane jest to stale rosnącym stresem, który bardzo mocno nasila się poprzez codzienne funkcjonowanie w pracy, czy w domu.

Okazuje się, że w biegu ludzie sięgają po jedzenie bez większego namysłu. To dlatego powstaje coraz więcej budek z fast foodami, a w cukierniach można dostać nawet hot-dogi. Od sięgania po niezdrową żywność już niedaleko do wizyty u gastrologa.

Lekarz, który zajmuje się chorobami układu pokarmowego dobrze wie, że główną przyczyną dolegliwości większości pacjentów jest tzw. śmieciowe jedzenie. Skąd wiadomo, czy dane dolegliwości wymagają wizyty u specjalisty? Na to pytanie bardzo ciężko jest odpowiedź, bo wiele przyczyn często związanych jest z różnymi chorobami, a czasem nawet leżą one na tle psychicznym.

Należy pamiętać, że niemal zawsze udaje się pierw do lekarza pierwszego kontaktu, a dopiero później ewentualnie zostaje się przekierowanym dalej. Objawami chorób układu pokarmowego są w szczególności:

  • Dokuczliwe bóle żołądka i wątroby, których nie wolno lekceważyć. Im wcześniej padnie decyzja o wizycie – tym szybciej dana dolegliwość ulegnie zmniejszeniu, a choroba zostanie wyleczona;
  • Wzdęcia i zgaga, które nie zawsze kojarzą się z czymś poważnym;
  • Zaparcia i biegunki, które swoje źródło znajdują w nieodpowiednim odżywianiu.

.