Gastrolog – czym się zajmuje i kiedy warto umówić się na wizytę

Gastrologia to bardzo szczególny odłam medycyny, który zajmuje się leczeniem i zapobieganiem szeregu nie dolegliwości i chorób. Gastrolog to lekarz, który szczególnie skupia się na układzie pokarmowym i jego ogólnym stanie. Układ pokarmowy to nic innego jak żołądek, jelita, wątroba, trzustka i drogi żółciowe.

Gastroenterologia to obszar, który leczy więc wszelkie choroby, mające swoje źródło w nieodpowiednim odżywianiu. Z konsultacji z gastrologiem korzysta obecnie bardzo wiele osób. Spowodowane jest to stale rosnącym stresem, który bardzo mocno nasila się poprzez codzienne funkcjonowanie w pracy, czy w domu.

Okazuje się, że w biegu ludzie sięgają po jedzenie bez większego namysłu. To dlatego powstaje coraz więcej budek z fast foodami, a w cukierniach można dostać nawet hot-dogi. Od sięgania po niezdrową żywność już niedaleko do wizyty u gastrologa.

dziecięcy dentysta w poznaniu stomatolog dziecięcy poznań dentysta dla dzieci układ odpornościowy

Lekarz, który zajmuje się chorobami układu pokarmowego dobrze wie, że główną przyczyną dolegliwości większości pacjentów jest tzw. śmieciowe jedzenie. Skąd wiadomo, czy dane dolegliwości wymagają wizyty u specjalisty? Na to pytanie bardzo ciężko jest odpowiedź, bo wiele przyczyn często związanych jest z różnymi chorobami, a czasem nawet leżą one na tle psychicznym.

Należy pamiętać, że niemal zawsze udaje się pierw do lekarza pierwszego kontaktu, a dopiero później ewentualnie zostaje się przekierowanym dalej. Objawami chorób układu pokarmowego są w szczególności:

  • Dokuczliwe bóle żołądka i wątroby, których nie wolno lekceważyć. Im wcześniej padnie decyzja o wizycie – tym szybciej dana dolegliwość ulegnie zmniejszeniu, a choroba zostanie wyleczona;
  • Wzdęcia i zgaga, które nie zawsze kojarzą się z czymś poważnym;
  • Zaparcia i biegunki, które swoje źródło znajdują w nieodpowiednim odżywianiu.

.