Jak częściowo odsłonić krokwie dachowe?

Jeżeli dobrze zaplanujemy wystrój naszego poddasza, może stać się ono jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w naszym mieszkaniu bądź domu jednorodzinnym. Ciekawym pomysłem, na których wciąż decyduje się wielu z nas jest wykorzystanie w dekoracji poddasza odsłoniętych krokwi dachowych. Nie zawsze jednak umożliwia nam na to konstrukcja dachu.

W jakich przypadkach możemy sobie na to pozwolić, a w jakich nie? Całkowite odsłonięcie krokwi dachowych jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy ocieplając dach całą warstwę termoizolacyjną położyliśmy na zewnątrz. Oznacza to, że ocieplenie musi zmieścić się między pokryciem a sztywnym poszyciem dachu przybitym do krokwi. Takie rozwiązanie wciąż nie cieszy się dużą popularnością ze względu na wysokie koszty wykonania.

Do ocieplenia dachu nie możemy użyć tu bowiem najtańszych materiałów, czyli wełny mineralnej i styropianu. Tu konieczne jest zastosowanie droższych płyt z poliretanu PIR lub folii termoizolacyjnej. Jeżeli nie zdecydujemy się na użycie bardziej kosztownych materiałów, najprawdopodobniej będzie trzeba ukryć krokwie w izolacji, aby ta spełniała swoje zadanie.