Języki obce w szkole podstawowej

Jeszcze kilkanaście lat temu obowiązkową naukę języków obcych rozpoczynano wprawdzie w szkole podstawowej, ale dopiero w klasach IV-VI. Jeżeli rodzice chcieli, aby ich dzieci już wcześniej miały kontakt z językiem angielskim bądź niemieckim musieli zapewnić im edukację na własną rękę.

Tylko niektóre podstawówki oferowały uczniom dodatkowe, nieobowiązkowe zajęcia językowe. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a nauka języków obcych to standard nawet w niektórych przedszkolach.

W klasach I-III nauczanie języka angielskiego stało się natomiast obowiązkowe już kilka lat temu, po odpowiedniej reformie ministerialnej. Szkoły jednak nie poprzestają na jednym języku, a niektóre z nich już w pierwszych klasach wprowadzają także język niemiecki bądź francuski.

Choć może wydawać się, że jest to dla dzieci zbyt duże obciążenie w rzeczywistości nauka na tym etapie odbywa się głównie przez zabawę. Dodatkowo uczniowie w tym wieku bardzo łatwo przyswajają języki obce – jeśli więc już na początku podstawówki nauczą się podstaw, później z pewnością będzie im łatwiej osiągnąć zaawansowany poziom.