Kolory w mieszkaniu

Kolorystyka ścian ma duże znaczenie i nie należy dobierać barw przypadkowo. Kolor to element, na który w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Często decyduje on również o stylistyce wnętrza, tworzy klimat i jest tłem dla mebli i dodatków.

O czym pamiętać dobierając kolory wnętrz? Przy wyborze koloru ścian w mieszkaniu trzeba pamiętać, że w palecie barw znajdziemy kolory które działają na nas odprężająco, pobudzająco, stymulująco czy niepokojąco. Zatem warto zrezygnować z krwistej czerwieni z sypialni na rzecz barw pastelowych. Ponadto trzeba wiedzieć, że kolory jasne budują wrażenie przestrzeni, przez co pomieszczenia wydają się większe, zatem są doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich pokoi.

Na ciemniejsze barwy można sobie pozwolić, w dużym salonie, ale warto zdecydować się na pomalowanie dwóch lub trzech ścian na jaśniejszy odcień. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że istnieją kolory ciepłe i zimne, które wywołują odpowiedni efekt. O ile błękit w przedpokoju będzie świetnym rozwiązaniem, tak łazienka w takim kolorze może wydawać się nam dosyć chłodna i nieprzyjemna.

www.stare.gniezno.pl