Technika druku cyfrowego

Bez wątpienia to właśnie druk cyfrowy jest jednym z najpopularniejszych, ponieważ mamy z nim do czynienia każdego dnia także w zaciszu domowym. Polega on bowiem na tworzeniu wydruk na podstawie danych przesłanych z komputera bez używania nośników pośrednich, czy też form drukarskich. Pomaga to znacznie zaoszczędzić na koszcie przygotowania, a także znacząco skrócić czas realizacji. Druk cyfrowy to między innymi klasyczne drukowanie dokumentów na naszych domowych drukarkach, gdzie wysyłamy do nich plik, a następnie otrzymujemy gotowe zadrukowane arkusze. Druk cyfrowy na maszynach wielkoformatowych można podzielić na:

  • Lateksowy – charakteryzuje się one drukiem barwnikami na bazie wody. Dzięki temu natychmiastowe wydruki są wyraziste, a co ważniejsze chronią zdrowie człowieka i środowisko.
  • Solwentowy – ten rodzaj druku jest nieco bardziej szkodliwy dla środowiska, ponieważ barwniki rozpuszczane są w toksycznym alkoholu. Przez to wydruki powinny być eksponowane tylko na zewnątrz, co sprzyja ich dużej wytrzymałości i solidności.

  • Ekosolwentowy – w przeciwieństwie do druku solwentowego jest mniej mniej szkodliwy dla środowiska, jednakże cechuje go również niższa trwałość na warunki atomisferyczne.
  • Pigmentowy – to druk atramentami pigmentowymi, które wytwarzane są na bazie rozpuszczalnika. Charakteryzują się one stosunkowo dobrą odpornością na warunki fizyczne, takie jak woda, czy promieniowanie UV, jednak trudno jest uzyskać dzięki nim duże rozdzielczości.
  • Barwnikowy – bezwątpienia jest najczęściej stosowanym rodzajem farby, w której barwnik rozpuszcza się w wodzie lub innej substancji. Jest bardzo trwały, niemniej nieco mniej trwały. Może się łatwo wypłukiwać z zadrukowanych powierzchni, a ponadto nie jest odporny na promieniowanie UV. Tego typu wydruki prawie zawsze wymagają foliowania, by zwiększyć ich żywotność i trwałość.

Zalety druku cyfrowego

Najważniejszą z jego zalet jest z pewnością to, że faza przygotowawcza do druku trwa bardzo krótko, zasadniczo może się ona odbywać nawet w trakcie drukowania innych zleceń.

Ponadto istotna jest także duża prędkość druku, dzięki której można w szybki sposób uzyskać duże nakłady konkretnych zamówień oraz to, że druk cyfrowy daje możliwość nadruku na różnych podłożach.

www.slowostalosiecialem.pl