Wentylacja poddasza

Wentylacja poddasza

18 czerwca 2018 Wyłącz przez Cezary

Dobra wentylacja mieszkania to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz element, który zapewnia komfort użytkowania mieszkania. Nie możemy więc zapomnieć o niej także przy planowaniu adaptacji strychu.

Bez tego nasze mieszkalne poddasze bardzo szybko może spotkać się z takimi problemami jak grzyb czy wilgoć. Niestety, zapewnienie prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu ze skosami nie jest łatwe – stąd właśnie pomieszczenia na poddaszu często są gorące i duszne, szczególnie latem.

Dzieje się tak dlatego, że w polskim budownictwie zazwyczaj stosuje się wentylację grawitacyjną, która polega naturalnej wymianie powietrza – ciepłe wypływa kanałami wentylacyjnymi, a zimne, czyli świeże pobierane jest z zewnątrz. Na poddaszu jednak, nie zawsze się to sprawdza.

Montaż oczyszczalni ścieków elewacyjne płyty na elewacje płyty elewacyjne elewacje, lastryko

Jak więc zapewnić adaptowanemu strychowi prawidłową wentylację? Najlepszym rozwiązaniem jest budowa większej ilości kanałów wentylacyjnych – w każdym pomieszczeniu, a nie tylko w łazience i kuchni. Problem ten w pewnym stopniu rozwiązują też wywiewki dachowe.