Wentylacja poddasza

Dobra wentylacja mieszkania to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz element, który zapewnia komfort użytkowania mieszkania. Nie możemy więc zapomnieć o niej także przy planowaniu adaptacji strychu.

Bez tego nasze mieszkalne poddasze bardzo szybko może spotkać się z takimi problemami jak grzyb czy wilgoć. Niestety, zapewnienie prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu ze skosami nie jest łatwe – stąd właśnie pomieszczenia na poddaszu często są gorące i duszne, szczególnie latem.

Dzieje się tak dlatego, że w polskim budownictwie zazwyczaj stosuje się wentylację grawitacyjną, która polega naturalnej wymianie powietrza – ciepłe wypływa kanałami wentylacyjnymi, a zimne, czyli świeże pobierane jest z zewnątrz. Na poddaszu jednak, nie zawsze się to sprawdza.

Jak więc zapewnić adaptowanemu strychowi prawidłową wentylację? Najlepszym rozwiązaniem jest budowa większej ilości kanałów wentylacyjnych – w każdym pomieszczeniu, a nie tylko w łazience i kuchni. Problem ten w pewnym stopniu rozwiązują też wywiewki dachowe.

www.uewszkole.pl